HELAL VE TAYYİB Tüm Sektörler İslam Aleminin Başkenti İSTANBUL’DA Zirve Yapıyor

HELAL VE TAYYİB TÜM SEKTÖRLER İSTANBUL’DA ZİRVE YAPIYOR SİZ DE GERÇEK HELALLE ZİRVE YAPMAK İSTERSENİZ ETKİNLİKLERİMİZE BUYURUN!

HELAL VE TAYYİB Tüm Sektörler İslam Aleminin Başkenti İSTANBUL’DA Zirve Yapıyor

T.C Ticaret Bakanlığının ve KOSGEB’in maddi destekleri , WHC’ün’. MÜSİAD’ın, ASKON’un, TGTV’nin, İDSB’nin MEMUR-SEN’nin, TOÇ BİR-SEN’nin destekleri ile 04-07 Eylül 2019 CNR Uluslararası FOOD İstanbul Fuarında gerçekleştirilecek, 100’lerce firmamızda üretilen, 15 bin çeşit ürünün sergileneceği 7. Helal ve Tayyib Ürün ve Hizmet Fuarı ve fuarın son gününde, 7 Eylül’de, aynı çatı altında sektörümüzle ilgili önemli konuları görüşüp tartışacağı 11. Helal ve Tayyib Konferans etkinliklerimiz inanıyoruz, İslam ümmetine ve dünya insanlarına önemli bir kilometre taşı olacaktır.

Bu etkinliklerde GİMDES ve CNR FUARCILIK ev sahipliği yapacak. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyaca meşhur dünya başkenti İstanbul inanıyoruz, sizi de büyüleyecektir. 100 yıldır kendisine dayatılan, kendisine ait olmayan bir moderniteye mahkum edilmiş İslam ümmeti artık kendi modernitesini, kaybettiği helallerini bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

3.8 Trilyon ABD dolarlık Helal pazarın gerçekleştirilmesi için üreticimiz, ihracatçımız, satıcımız, tüketicimiz ve kamu kurumlarımız güç birliği, gönül birliği yapıyoruz. Bütün ümmet el ele, gönül gönüle, omuz omuza olmak için 600 yıl İslama başkentlik yapmış İstanbul’da buluşuyoruz.

11. Uluslararası Helal ve Tayyib Konferansına Endonezya’dan, Malezya’dan, Amerika’dan, Almanya’dan, Rusya’dan, Afrika’dan, Ortadoğu’dan, Türkiye’den konularında uzman 16 konuşmacı 07 Eylül 2019 gününde CNR Fuar alanı 5. Hall’de

1. Dijital Platformlarda ve Medyada Helal Sertifika Gerekli midir?
2. Helal ve Tayyib Yaşam Sisteminde İnsan Kaynaklarını Geliştirmede Eğitim Sisteminin Önemi
3. Helal Güvence Sisteminin Bir Ögesi Olarak Helal ve Tayyib Kalite Yönetimi Sistemi
4. Helal ve Tayyib Sertifikalamada Akreditasyon (İcazet)
5. Helal ürün ve Helal Sertifikalamanın geleceği

Konuları üzerinde tebliğlerini sunacaklardır. 04-07 Eylül 2019 günlerinde yine aynı çatı altında CNR Fuarcılık işbirliği ile 7. Uluslararası Helal Ve Tayyib Ürünler Fuarı İslam Ümmetinin hizmetine sunulacaktır.

Bugüne kadar katılım gösteren Firmalarımız;

DEVREKANİ YEM VE GIDA HAYV. İNŞ. ORM. MAD. TUR. SAN. VE TİC. A.Ş– CENEVİZ GIDA VE KİMYA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ,–GALETAŞ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.–7K DAĞITIM SPUMY,– ŞANTİYE MÜHENDİSLİK VE DANIŞMALIK LTD.ŞTİ,– BOĞAZİÇİ KİMYA VE GIDA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ.– ONAYLAR GIDA YEŞİL MERSİN BAKLİYAT,– HALAL DUNYA MARKETLERİ — GELKA ET TAVUK VE SUCUK ALİ GELEBEK– 111 PİZZA — İRFAY GIDA– BAMBU KÖZDE KÜNEFE- GONCA PURKAYA– ASİLNUR KİMYA KOZMETİK SAN. TİC. A.Ş.– YEŞİLMARKA SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.– ACICIK ÇİĞKÖFTE- MÜRŞİDE ÇAYHAN– DÜ.EL.SAN–NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.– LİMSAK GIDA – MUSAB ŞAHİN– SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER A.Ş– MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME SAN TİC LTD ŞTİ– ORGANİCA NATURAL DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.– YAZICIOĞLU BAKLAVALARI MUHAMMED ABDULLAH KAYA,– NURCEVHER DONDURMA VE TATLI YUNUS CEVHER– NATURALİVE KOZMETİK İTH. İHR. TİC. LTD. ŞTİ.– KERVAN SÜT ÜRÜNLERİ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ,– PAMUCCO DOĞAL VE HİJYENİK ÜRÜNLER, —-KOZMOPOLİTAN GİDA SAN. VE TİC. A.S.– WOLF GIDA PAZARLAMA TURIZM SANAYI IÇ VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI, ÜNAL GIDA VE İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ,– BALKAN SÜT ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.,– ORJİNAL FIRÇA DEĞİRMEN VE END. MAK. FIRÇALARI- SÜLEYMAN OKUR,– GÜNEYCE PAZARLAMA AGARTA — SAYGIN BİTKİSEL HAYV. VE DOĞAL GIDA ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.– AYHAN SEZER YAĞ VE GIDA END. LTD.ŞTİ, –ANAKO YUMURTA VE ÜRÜNLERİ GIDA SAN.– İTH. İHR.–VE TİC. A.Ş. CEVAT ERİŞ TAVUKÇULUK TURİZM VE DIŞ TİC LTD. A.Ş. – – HURMACINIZ-MEHMET YANGIN – – NATUROİL GIDA VE KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. – – İPEKYOLU BAHARAT VE GIDA SANAYİ İTH. İHR. TİC. VE PAZ. LTD. ŞTİ. – – DETAY TİCARET- RAMAZAN KILINÇ (ŞİFAY GIDA İTH. İHR. SAN. TİC. A.Ş.)- – GÖLCÜK SÜT MAMÜLLERİ SAN. TİC. MUSTAFA YİYEN – – ELİF ZİRAİ ÜRÜNLER GIDA ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş. –MADEVA İlaç San.Tic.AŞ–MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME Lim.__TATŞEN PAZARLAMA GIDA SAN.TİC.Lim.

Türkiye, Avrupa’nın, Afrika’nın, Orta Doğu’nun ve Asya’nın tam ortasında ve Helal Pazarın çok önemli ve aranan aktörü olarak bütün kardeşlerini “GİMDES’in HELAL VE TAYYİB TÜM SEKTÖRLER İSTANBUL’DA ZİRVE YAPIYOR “etkinliklerine davet etmektedir.

HELAL GIDA SERTİFİKALI ÜRÜNLER>>>>03.07.2019-Brosur.pdf

GİMDES
Yakın zamana kadar, Müslümanlar hangi yiyeceğin helal, hangi yiyeceğin haram olduğuna kolayca karar verebiliyordu. Kur’an ve sünnet bize kolayca anlaşılabilecek kurallar bildirmiştir. Yakın zamanımızda, bizim dışımızda gelişen gıda endüstrisi ise, gittikçe yaygınlaşmış, klasik yiyecek ve içeceklerimiz dahi yeni teknolojilerle üretilir duruma gelmiştir. Her gün yediğimiz ekmek gibi. Bunun yanında bilinmeyen yeni gıda çeşidi ortaya çıkmıştır. Kola, çiklet, ketçap, mayonez ve marşmellov gibi. Bu durum Müslüman tüketiciyi kolayca çözemediği iki soru ile karşı karşıya bırakmıştır:
1.BİZE SUNULAN YİYECEK VE İÇECEKLER HELAL Mİ?
2.BİZE SUNULAN YİYECEK VE İÇECEKLER SAĞLIĞA UYGUN MU?
İkinci soruya cevap bulmakta zorluk çekilmiyor. Zira bu konuda Müslümanı gayrimüslimi çalışma yapmakta. İnternette bile konuyla ilgili pek çok sayfaya ulaşmak mümkün olmakta. Bu araştırmalarda genellikle, her türlü alerjik astım, kanser bağışıklık sistemi ve çocukların beyinsel gelişimlerine menfi etkiler yapabilecek katkı maddeleri üzerinde durulmaktadır. Maalesef Müslümanların bu sahada ciddi çalışmalarına rastlayamıyoruz.
Birinci soruya gelince, katkı maddelerinin ve endüstriyel gıda maddelerinin ‘Helal mi, Haram mı?’ sorusuna kesin ve tam cevap verebilmek ciddi çalışmaların ve araştırmaların yapılmasını gerektirir. Bunun için İslam ilim adamları, doktorlar, gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri, veterinerler ve kimyagerlerden oluşan Müslümanlarla işbirliği yaparak, gerekli içtihatları ortaya koymak zorundadırlar.

Dünden Bugüne GİMDES
GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve bu derneğe bağlı İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) Ülkemizde sağlıklı yaşamın temel unsuru olduğuna inandığımız helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İlgi alanı olarak gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerini kapsamaktadır.

2005 yılından beri bu gaye etrafında çalışmalarını devam ettirmektedir. Çalışmalarında öncelikle toplumun bu konulardaki bilinç düzeyini artıracak eylemlere ağırlık vermiş, iletişim kaynaklarının her çeşidini kullanmaya özen göstermiştir. Bu maksatla www.gimdes.org web sitesini kurmuş, iki ayda bir yayınlanan GİMDES Bültenini dağıtıma sokmuş, konu ile ilgili kitapları yayınlamış ve birincisi 24 Şubat 2008 de, ikincisi 25-26 Nisan 2009 da, üçüncüsü 30 Eylül-3 Ekim 2010 olmak üzere İstanbul’da uluslararası üç büyük Helal Gıda Sempozyumunu gerçekleştirmiştir.

Bu sempozyumlarda yerli yabancı, 20 ülkeden konunun uzmanları tebliğlerini sunmuşlardır. Bu açılım GİMDES’ in uluslararası kuruluşlarla temasını sağlamış, yaklaşık 50 ülkenin Helal Sertifika kurumlarını bir araya getiren çatı kuruluşu WHC (World Halal Council)’in 2008 de Tayland’daki yıllık kongresine davet edilerek bu çatı kuruluşunun üyesi olmuştur. Daha sonra uluslararası Helal Marketler oluşturmak üzere dizayn edilmiş WHF (World Halal Foundation) ve Avrupa’da uluslararası akreditasyona sahip helal sertifikalama kuruluşlarının oluşturduğu AHC-EURO çatı kuruluşlarının kurucu üyesi olmuştur. GİMDES’ in, uluslararası bu çatı kuruluşlarından başka, ülkemizde ulusal ve uluslararası niteliğe sahip TGTV ve İDSB çatı kuruluşlarına da üyelikleri kabul edilmiştir.

Birkaç yıldan beri Malezya, Endonezya, bazı Arap ülkeleri ithalatta Helal Sertifika şartı aramaları sebebi ile Türkiye kökenli ürünlerin bu süreçten menfi etkilenmesini önlemek maksadı ile GİMDES 2009 yılında bu ülkelerden akreditasyon alarak Helal Sertifika verme açılımını yapmış ve üreticilerimizin ürünlerini bu ülkelere ihraç etme imkânını sağlamıştır. 2019 yılı itibariyle 500 firmamız ihracata dayalı Helal Sertifika almış bulunmaktadır.

WHC’ in 2009 da Çin’de yapılan yıllık kongresinde GİMDES’ in talebi üzerine 2010 kongresinin Türkiye’de yapılmasına ittifakla karar verilmiştir. 30 Eylül-03 Ekim tarihleri arasında yapılan bu etkinliğin yanında ülkemizde ilk defa uluslararası nitelikte ‘Helal ve Sağlıklı Ürün ve Finans’ konulu bir fuarın gerçekleştirilmesi de planlanmıştır. Türk üretici ve ihracatçılarımıza bu küresel helal pazarında önemli bir rol kazandıracağına inandığımız bu fuara olağanüstü bir ilginin gösterildiğini belirtmeliyiz.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER