Dandanakan Savaşının Sebepleri Ve Sonuçları ? Dandanakan Savaşı Kaç Yılında ve Hangi Devlet Arasında Yapıldı ?

Geçmiş tarihimizde yapılan Dandanakan Savaşı, Türk ve dünya tarihi açısından aşırı derecede önemli bir noktaya sahiptir . 1040 yılında Gazneniler ve Selçuklular arasında yapılan ve Selçuklular’ın savaşı kazanması ile beraber devletleşme süreci başlamıştır. Gazneniler tarih sahnesinden silinmeye zemin hazırlamıştır. Asıl konumuz olan Dandanakan Savaşı’nın nedenleri ve sonuçları yazımızda belirtilmiştir.

Dandanakan Savaşının Sebepleri Ve Sonuçları ? Dandanakan Savaşı Kaç Yılında ve Hangi Devlet Arasında Yapıldı ?

Türk ve dünya tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan bu savaş ile ilgili araştırmalar özellikle öğrenciler tarafından hala sık sık yapılmaktadır. Dandanakan Savaşı'nın nedenleri, sonuçları, savaş sonrası yaşananlar ve daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler doğru adresteler. Peki Dandanakan Savaşı kaç yılında hangi devletler arasında yapılmıştır?

DANDANAKAN SAVAŞI KAÇ YILINDA, HANGİ DEVLETLER ARASINDA YAPILMIŞTIR?

Dandanakan Savaşı 1040 yılında Gazneniler - Selçuklular arasında yaşanmıştır.

DANDANAKAN SAVAŞI'NIN NEDENLERİ

Selçukluların yapılan antlaşmaya uymayarak Nişabur, Serahs ve Merv'i tahliye etmemeleri,

Selçuklu nüfusunun giderek artması sonucu kendilerine yeni yurtlar kazanmak için Gazneli kentlerine saldırılarını sürdürmeleri,

Sultan Mesud'un giderek güçlenen ve kendi tahtı için tehlike oluşturmaya başlayan Selçukluları Horasan bölgesinden kesin olarak çıkarmak istemesi.

DANDANAKAN SAVAŞININ SONUÇLARI

  • Gazneliler yenilgiye uğratıldı ve yıkılma sürecine girdi.
  • Selçuklular büyük bir zafer kazandı. Horasan ve İran toprakları Selçukluların eline geçti.
  • Büyük Selçuklu Devleti kuruldu (1040).
  • Tuğrul Bey sultan ilan edildi. Devleti Çağrı Bey ile birlikte yönetti.
  • Rey şehri alınarak başkent yapıldı.
  • Selçukluların İslam dünyasındaki otoritesi arttı.

  1. Abbasi halifesinin, Şii Büveyhoğullarının baskılarına karşı Selçuklulardan yardım istemesi üzerine Tuğrul Bey, Bağdat Seferine çıkarak 1055 Abbasileri Şii Büveyhoğullarının baskısından kurtardı. Böylece Türk-İslamdünyasının koruyuculuğu Selçukluların eline geçti. Bu olaydan sonra İslam Dünyasının dini lideri Abbasiler, siyasi lideri de Selçuklular oldu.
  2. Bizans üzerine sefere çıkılarak Doğu Anadolu'da başarılı savaşlar yapıldı. Bir çok şehir alındı (Erzurum, Kemah, Malatya, Sivas).

Bilgi : Büyük Selçuklu Devleti'nde başkentin İranlıların yoğun olarak yaşadığı bir kente taşınması devlet yönetiminde İran etkisinin artmasına zemin hazırlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 01:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER