Yüzdeki Sivilceler Nasıl Geçer? Sivilceleri En Hızlı Geçirme Yolları Nelerdir ?

Sivilce en çok ergenlik çağında görülen bir cilt rahatsızlığıdır . Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmamasından sebep, oluşan sivilceler bazen insanın vücudunda kalıcı iz yada lekeler bırakabiliyor . Yağlı ciltlerde daha çok görülen bu izler , ciltte delikler şeklinde olup , çok kötü bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Günümüz şartlarının en büyük problemi olan sivilce nasıl hızlı geçer bu yazımızda..

Yüzdeki Sivilceler Nasıl Geçer? Sivilceleri En Hızlı Geçirme Yolları Nelerdir ?

Sivilceleri sıkarak onlardan kurtulmaya çalışmak son derece yanlış ve ciltte kalıcı izler kalmasına neden olabiliyor. Yüzünüzde iz kalmasını istemiyorsanız kesinlikle sivilceleri sıkmayın, cildinizi sürekli temiz tutun ve ellerinizi sivilcelerden uzak tutun..Peki, sivilce neden oluyor, önlemek için ne yapılabilir, nasıl geçer ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte yanıtı...

Sivilce Neden Çıkıyor ? 
 

 • Sivilce, özellikle ergenlik çağında görülen bir cilt hastalığıdır. Gençlerin korkulu rüyası olan sivilceler, yağ bezlerinin sağlıklı çalışmamasından kaynaklı oluşur. İnsanların yüzde elliye yakınında görülen ve özellikle ergenlik çağında ortaya çıkan bu iltihabi hastalık; kalıcı izler bırakmamakla birlikte, kimi insanlardaysa kalıcı izler bırakabiliyor. Bu izler; ciltte delikler şeklinde olup, çok kötü bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Yağlı ciltlerde daha fazla görülür.

Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapılabilir ? 
 

 1. Sivilcelerin oluşmasının en büyük nedenlerinden biri, cilt temizliğinin yeterince iyi yapılmamasıdır. Cilt temizliği sadece yüz yıkama değildir. Cildin tamamen temiz olabilmesi için cilt gözeneklerinin güzelce temizlenmesi gerekir.
 2. Gözeneklerin tıkalı olması, sivilceye neden olan bakterilerin üremesine neden olur. Eğer, cildiniz sivilce oluşumuna yatkınsa sivilceler önüne geçilemeyen büyük bir probleme dönüşebilir. Bunu engellemek için cildi derinlemesine temizleyen losyonlardan kullanabilirsiniz.
 3. Yağlı ciltler, sivilce oluşumuna en yatkın ciltlerdir. Yağlı ciltlerde sivilceler daha ağır seyreder. Yüzdeki yağın temizlenmesi cildi rahatlatır, sivilce oluşumunu azaltır. Yüz temizleme losyonlarıyla temizlik yapılabilir.

 

Sivilce En Hızlı Nasıl Geçer ?

 • Büyük sivilceler hemen geçmez, sabır ister.
 • Sabırsızlık, sizi sivilceye elle müdahaleye itebilir.
 • Sivilceleri patlatma sonucu cildinizde tedavisi çok zor sivilce izleri kalabilir.
 • Eğer, uzun süre beklemenize ve cilt bakımınızı düzgün yapmanıza rağmen sivilceler geçmiyorsa bir cilt doktoruna görünmeniz şarttır. 

Doğal Yöntemlerle Evde Sivilce Nasıl Geçer ?
 

 • Karbonat:

Karbonat, cildi temizler ve sivilce oluşumu tetikleyen ölü hücreleri ortadan kaldırır. Karbonatın sivilceleri kurutucu etkisi vardır, fakat aşırı kullanımı da cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bir veya iki çay kaşığı karbonatı yarı dolu çay bardağına katın, iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. 

 • Yulaf Maskesi:

Yulaf maskesi, cildinizdeki fazla yağı alır ve gözenekleri temizleyerek sivilceleri azaltır. Sivilcelerin kurumasını sağlar ve zamanla iyileşmesine yardımcı olur. Yulaf maskesi hazırlamak için, belirli miktarda yulafın üstüne azar azar su eklenir ve yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra, tüm sivilceli bölgeye eşit miktarda sürülür ve 30 dakika kadar kuruması beklenir. Maske kuruduktan sonra cildiniz gerilir. Uygulama sonrası cildinizi ılık suyla yıkayın. Yulaf maskesi 3 gün arayla uygulanabilir.

 • Narenciye Suyu:

Portakal, limon vb. narenciye suları, sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta sivilce nasıl geçer dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de limondur. Narenciye sularının yapısı asidiktir, bu yüzden sivilceli ciltlere iyi gelir. En çok kullanılanı limondur. Limon suyunu bardak içine sıkın. Sıktıktan sonra sivilcenin üzerine ve çevresine sürün ve yarım saat bekleyin. Belirli bir süre bekledikten sonra, sürdüğünüz bölgeyi ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı, günde bir defa tekrarlayın. 

 • Bal ve tarçın maskesi :

Tarçın, antibakteriyel özellikte bir içeriğe sahiptir. Bu sayede cildi derinlemesine temizleyerek hem mevcut sivilcelerin yok edilmesini sağlar hem de cildi kirden arındırarak ileride tekrar sivilce oluşumunu önler. Bal da tıpkı tarçınla benzer şekilde antibakteriyel özellikte bir doğal kaynaktır. Yapışkan bir yapıya sahip olması itibarıyla gözenekleri kirden arındırıp cildin nefes almasını sağlar. Böylece cilt ölü hücrelerden arınır ve yeni hücrelerin oluşması kolaylaşır. Hazırlanan bal ve tarçın maskesiyle cilt temizlenir, parlak bir görünüme kavuşur ve sivilceler iyileştirilir.

 1. 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçını karıştırın.
 2. Bu karışımı dairesel hareketlerle sivilcelerin olduğu bölgeye sürüp 20 dakika bekletin.
 3. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayıp durulayın.
 • Çilek ve bal mal maskesi :

 

Çileğin içeriğinde bulunan salisilik asit sayesinde cilt temizlenir, sivilceye yol açan bakterilerden arındırılır. Gözenekler derinlemesine temizlenerek küçülür. Çilek sayesinde ciltte yeni hücre üretimi hızlanır. Bal ise antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce oluşumunu engeller, mevcut sivilceleri tedavi eder. Yapışkan yapısıyla gözeneklerin daha kolay temizlenmesini sağlar.

 1. 3 adet çileği püre haline getirip 2 çay kaşığı bal ile karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz homojen karışımı cildinize sürüp 20 dakika bekletin.
 3. Daha sonra ılık suyla durulayın.
 4. Bu maske 1 hafta boyunca günde 2 kez yüze uygulanabilir.
 • Aspirin maskesi :

Aspirin, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ve her evde bulunan bir ilaçtır. İltihap önleyici özelliği sayesinde sivilcelerin tedavisinde de etkilidir. İltihaplı sivilceyi kurutup cildi kirden arındırır. Cilde daha temiz ve parlak bir görünüm kazandırır. Özellikle başlangıç aşamasındaki küçük sivilceleri yok etmede etkilidir.

 1. Bir kapta aspirini ezin ve üzerine 3 damla su ekleyip karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı yalnızca sivilcelerin üzerine sürüp 30 dakika bekletin.
 3. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın.
 •  Limon maskesi :

Limon maskesi tüm cilt tipleri için uygundur. C vitamini açısından zengin içeriği sayesinde cilde canlı ve sağlıklı bir görünüm verir. Limonun içinde bulunan sitrik asit sayesinde cilt ölü deriden arındırılır, derideki pullanmış görünüm yok edilir. Limon ciltteki kızarıklığın geçmesi, gözeneklerin temizlenip küçülmesi ve sivilcelerin yok edilmesi için oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir.

 1. Bir kabın içine sıktığınız limonun suyunu pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
 2. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi durulayın.
 3. Limon maskesi yapıldıktan sonra cilt, kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülten sungur
Gülten sungur - 1 yıl Önce

İyi aksamlar

SIRADAKİ HABER